Kuidas tunda ära tuulerõuged?

Tuulerõuged on üsna tavaline lapseea nakkushaigus, mida iseloomustab sügelev villiline nahalööve. Haiguse põhjustajaks on viirus nimega Varicellae-zoster, mis kuulub herpesviiruste perekonda. Reeglina haigestuvad tuulerõugetesse kuni 10-aastased lapsed. Tavaliselt annab tuulerõugete läbipõdemine eluaegse immuunsuse, kuid siiski mitte alati.

Tuulerõugete avaldumisaeg pärast kokkupuudet viirust kandva isikuga on 10-20 päeva.
Nahalööbele võib eelneva palavik, pea-, kurgu- ja/või kõhuvalu. Tavaliselt avaldub lööve aga väikeste punaste täppidena, mis on alguses nahaga samal tasapinnal, kuid mõne aja möödudes tursuvad, millest omakorda moodustuvad vesivillid. Punnid võivad esineda üle terve keha, kuid põhiliselt on kaetud just nägu, pea, kõht ja käsivarred. Viie või kuue päeva möödudes villid kuivavad ning tekivad koorikud.

shutterstock

Tuulerõuged kihelevad hirmsasti, kuid nende sügamist peab ilmtingimata vältima. Üheks võimaluseks on hoida sõrmeküüned puhaste ja lühikestena. Samuti võib panna lapse käte otsa sokid, mis ei lase neil end öösel läbi une kratsida. Kui lapse nahk on väga valulik, võib proovida erinevaid rahustava toimega jahutusgeele.

Valu vaigistamiseks ja palaviku alandamiseks võib lapsele anda ka lahjat valuvaigistit, näiteks paratsetamooli, kuid mitte kunagi aspiriini. Üheaegselt nii tuulerõugeid põdevad kui ka aspiriini tarbivad lapsed võivad langeda fataalsesse seisundisse, mida nimetatakse Reye sündroomiks, mis põhjustab tugevaid aju- ja maksakahjustusi.

Kui kahtlustate, et teie laps võib olla nakatanud tuulerõugetesse, konsulteerige esmalt oma perearstiga. Tema on ainus, kes oskab ravi hõlbustamiseks jagada adekvaatseid ja tõhusaid soovitusi.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here