Seened vanalinnas! 14. kuni 23. septembrini on Eesti Loodusmuuseumi hoovil suur seenenäitus

14.-23. septembril on Tallinna vanalinnas asuva Eesti Loodusmuuseumi hoovis igasügisene näitus, kus erinevates armsates telkides on seened välja pandud seeneperekondade kaupa. Looduse armastajatel on võimalik söödavate, mittesöödavad, tinglikult söödavate kui ka meie metsas olevate mürgiste seentega. See on hea võimalus oma lastele tutvustada metsaseente liike, mida korjata ja mis võiksid metsa alla jääda.

Suhu pista vaid see seen, mida kindlalt tunned! Loodusmuuseumi hoovis saab aimu  nii seeneriigi mitmekesisusest kui seeneliikide eristamistunnustest – ohtlikud seened ei hoiata enda eest ei kindla värvuse, halva lõhna ega kibeda maitsega ning ussitadagi võivad nad samamoodi kui ohutud seeneliigid. Loodusmuuseumi seenenäitusel saab selgeks seegi, et söödavus pole ühejalgsete ainus väärtus ja mõni seen passib paremini hoopis muuks otstarbeks.

 

Nii nagu ka varasemalt, annavad seene-küsimustele vastuseid konsultandid, kelle leiab näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kui külastajal on aga soov anda panus hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, on kõik külastajad oodatud tooma oma seeneleiud meile ning esinduslikud kübarakandjad pannakse näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.

Lisaks mitmekesisusele ja eristamistunnustele saab Eesti Loodusmuuseumi tänavusel seenenäitusel veidi lähemalt uurida ka seda, millist väärtust peale söödavuse erinevad seeneliigid kannavad. Eraldi tähelepanu all on ka 2018. aasta seen tuletael.

Kümnepäevase seenenäituse raames toimuvad ka mitmed eriüritused.

Nädalavahetuse seeneringkäigud – 15., 16., 22. ja 23. septembril kell 11, 13 ja 15 toimuvad seenenäitusel lühituurid, kus väljapanekut tutvustavad seenespetsialistid.
Seikluslik seenejaht – Laupäeviti ja pühapäeviti, 15., 16., 22. ja 23. septembril, kell 11 ja 13 toimub väikesele näitusekülastajatele lustakas seenejaht.
Nädalavahetuse välkkohvik – Seenenäituse raames saab laupäeviti ja pühapäeviti loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata kohvikus, mille menüü eest kannavad hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.
Seeneloengud – 20. septembril kell 18 on kõik huvilised oodatud eestikeelsele loengule, kus seeneteemasid ja tänavust väljapanekut tutvustab näituse kuraator Marja-Liisa Kämärä. 14. ja 21. septembril kell 18 peab venekeelse loengu bioloog Jekaterina Pesotski (venekeelsele loengule tuleb soetada pilet eelmüügist!).

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 14.-23. september, E-P 10.00-18.00, N 10.00-19.00.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here