Millised on arendavad mänguasjad väikelastele?

Turul on sõna otseses mõttes tuhandeid mänguasju, mille hulgast oma lapsele osta need õiged. Kuidas siis selles virrvarris leida midagi tõeliselt arendavat ja kasulikku, mis talle ka mõneks ajaks tegevust pakuks? Toome välja mõned ajatud arendavad mänguasjad, mille hulgast leiad sobiva igale koolieelikule.

Esmapilgul võib ju tunduda lihtne lapsele nutifon pihku pista ning rahus omi toimetamisi tegema minna. Kuid see pole just parim lahendus. Usume, et oled lapse arengu seisukohalt pigem nõus.

Palju parem mõte on leida lapsele mõni hariv mänguasi, millega ka endal tegemist võiks olla. Nii saate koos uusi huvitavaid asju teha ja ka laps õpib läbi mängu endale alati midagi kasulikku.

Toomegi välja mänguasjad, mille hulgast leiad sobiva igale koolieelikule.

Lastele meeldib tihti asju ise välja mõelda ning oma piiritut fantaasiat mängimises kasutada. Selleks aga pole midagi paremat, kui ehitamiseks ja konstrueerimiseks mõeldud klotsid. Olgu selleks siis plastmassist Legod või puhtast puidust klotsid.

Lego ja Lego Duplo

Lego on imeline vahend õpetamaks lapsele kujundeid, värve, mustreid või lausa arvutamist. Lego Duplo klotsid on ka mõnusalt suured. Lapsel on nendega lihtsam erinevaid asju ehitada ning sul endal pole nii valus, kui mõnele peale astud.

Legod või Duplod on tavaliselt komplekteeritud mingi teema järgi, mis annab lapsele selged juhtnöörid, mida nendega koostada saab.

Kuid peale paari kokku-lahku ehitamist ei keela ju keegi oma fantaasiat tööle panna ja antud klotsidest ise midagi välja mõelda.

Võibolla eelistab sinu laps etteantud juhised hoopiski kõrvale jätta ja kohe ise tegutsema asuda?

Puidust klotsid

Aegade algusest peale on vanad head puidust klotsid suurepärane valik, kui soovid oma lapsele loovaid asju õpetada. Puidust klotside kujul ja suurusel pole peaagu mingeid piiranguid. Mäletad ehk isegi, kui klotsidest kõiksugu erinevaid asju valmis sai ehitatud. Tuleta see jälle meelde ning ehita koos lapsega suuri losse või mõnusaid nukumaju.

Puidust klotse on erinevates värvides ja kujudes. Mõned on komplekteeritud kindla teema järgi (näiteks tähed ja numbrid), teised jälle ilma erilise juhiseta, et laps saaks oma loovuse vabaks lasta.

Muide, on tõestatud, et klotsidega mängimine teeb lapsed matemaatikas edukamaks!

Pusled

Puslede kokku panemine võib olla lausa nakkav tegevus. Laps saab keskendunult tegeleda ilusate piltide kokku panemisega. See arendab loogikat ja püsivust. Mõne keerulisema puhul tuleb sul endalgi ehk kaasa lüüa ja mõni pusletükk paika panna.

Puslesid võib leida seinast-seina (mõne puhul lausa sõna-sõnalt, kuna need on nii suured), kuid lapsele sobivamad on suuremate tükkidega ja mõne lapsele huvi pakkuva teemaga.

Pusleded õpetavad keskendumist ja püsivust, ning sellise suurema projekti edukalt lõpetamine on kindlasti põhjus last kiita püsivuse ja saavutuse eest. Läbi mosaiikpiltide koostamise kujuneb märkamatult ka oskus õppida. Tõeline eduelamus!

Lauamängud

Lauamängud on lausa asendamatud meelelahutajad. Nii koos lastega mängides saavad kõik osa lõbusast suhtlemisest ning lastega veedetud aeg lausa lendab. Rääkimata sellest, et iga lauamäng on ka kasvõi veidigi hariv.

Lauamängude valik on meil suur ja neid ilmub aeg-ajalt ikka juurde. Kuid koos lapsega mängimiseks on lihtsamad ning piltidel põhinevad lauamängud parimad.

Selleks, et su lapse areng oleks loov ja mängimine lisaks lõbule ka midagi kasulikku annaks, on mängude leiutajad ja tootjad päris kõvasti vaeva näinud. Mis on ju ka loomulik, sest tänapäeval tuleb neil konkureerida nutikate telefonidega ja tahvelarvutitega.

Kui sa igast eeltoodust kasvõi ühegi oma lapsele kingid, siis pole sul enam pikka aega lapse tegevuses hoidmiseks talle nutifoni kätte vaja anda. Sinu telefon jääb šokolaadist, limonaadist ja muudest maitsvatest kuid kleepuvatest asjadest puutumata ning laps leiab endale kindlasti hariva tegevuse.

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here