Triibuline bataadi-kana – Ruila Põhikool

valmis toit Ruila Põhikool
rimi retsepti meistriklass logo

Triibuline bataadi-kana – Ruila Põhikool

Võtsime nõuks teha toidu, kus bataadi magusust tasakaalustaks miski, mis ei paneks meeli rohkem magusa järele isutama. Seega kombineerisime maguskartuli kanalihaga. Kuna toidutegemise päeval oli lastel ka kehaline kasvatus ja klassijuhatajal õhtul poolmaraton, siis kerge linnuliha tundus ideaalne valik – lihtne, odav, kättesaadav ka kohalikust külapoest.

Koostisosad

4 suurt kanafileetükki
2 keskmise suurusega bataati
6 tomatit
2 paprikat
pool hiina kapsast
1 pikk kurk
500g rediseid
300g pähkleid
pool salatisibulat
1 sidrun
3 küüslauguküünt
2 rosmariinioksa
maitse/silma järgi õli salatile ja kanale
soola (maitse järgi)

Lihaga hakkasidki tegelema tüdrukud: pesime bataadi, kuid jätsime alles koore, et selle alt kõik kasulikud vitamiinid kätte saada, lõikasime kana rinnafileedele suured sisselõiked. Määrisime kanatükid õliga ja raputasime kanale soola. Lõikasime bataadist ca 1 cm-sed poolringid ja asetasime nad selliselt kanafilee sisselõigetesse, et ükski bataaditükk ei ulatuks liha seest liigselt välja ega upuks kanaliha sisse ka ära. Panime kana 35-ks minutiks eelsoojendatud ahju (200 kraadi). Päris palju jäi bataadist üle ebastandardsete kujudega tükke, kuna bataadist lõigatud poolringe oli vaja täpselt kana jaoks parajaks teha. Need tükid hakkisime väikesteks tükkideks ja panime pannile keskmisest suuremale kuumusele.

Poisid hakkisid, igaüks oma lemmiktoorainet omas tempos. Hakkisime pisikesteks tükkideks 2 paprikat, 4 tomatit, pool salatisibulat, 3 küüslauku ja lisasime need bataadile, mis oli juba pannil. Siinkohal oli vahva vaadata, kuidas igaühel kujunes oma hakkimise stiil, kiirus, tükkide suurus ja eriti meeldiv oli asja juures see, et suutsime leiutada retsepti, mis sellist individuaalset lähenemist just soosib. Erineva suurusega tükid ei mõjunud toidu struktuurile või maitsele sugugi halvasti, kuna toit haudus pannil piisavalt kaua, et ühtlaseks massiks laguneda. Lisasime soola ja natuke värskelt pigistatud sidrunimahla, seejärel lasime toidul pikalt pannil keskmisel kuumusel kuumeneda, et toorained muutuksid mõnusaks ühtlaseks kastmeks. Aeg-ajalt lisasime vett, et miski kõrbema ei läheks.

Salati jaoks hakkisime pool hiina kapsast, ühe pika kurgi, 500g rediseid, 2 tomatit. Lisasime oliiviõli ja veidi soola, segasime korralikult ja jätsime pooleks tunniks toasooja abiga ise maitsestuma.

Lihale tegime kastmeks oliiviõlist, poole sidruni mahlast, soolast ja värskest rosmariinist glasuuri.

Hakkisime 300g kreeka pähkleid, mida röstisime pannil ca 6 minutit.

Nii valmis ühe ainetunni ja vahetunniga pearoog (bataadikana), bataadi-tomati-paprika kaste (see jäi pannile aeglaselt valmima – lapsed läksid eesti keelde, kuid klassijuhatajal oli sel hetkel vaba tund), värske salat, röstitud pähklid ja rosmariiniglasuur pearoale.

Põhiline, mida õppisime, oli asjaolu, kuidas kõik tooraine kenasti toidu sisse ära mahutada. Sama toorainet võib erinevas vormis kasutada nt kastme, pearoa või salati juures. Just see muudabki toidu lõpuks sidusaks – maitsemeel tunneb erinevaid tekstuure ühendades ära tuttavad maitsed ja rõõmustab selle üle, kuidas toit üheks tervikuks sulandub. Õppisime ka seda, et nii mõnigi neutraalse või suisa kirbe maitsega tooraine võib muutuda magusaks, kui vaid olla piisavalt kannatlik. Sibula magusus näiteks tulebki välja alles siis, kui teda hakkida piisavalt väikesteks tükkideks ja kuumutada keskmisel kuumusel piisavalt kaua. Õnnestumiseks lugesime selle, et toit oli maitsev ja kõigest 20€-ga sai terve klass kõhu täis. Matemaatikatunnis oli lastel ka keskendumine päris heal joonel, kuna isu kommide vms järele kellelgi ei tekkinud.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here