Ratsutamine sobib igas vanuses lapsele.
Ratsutamine on vahva hobi lastele kõigis vanustes. Vahet pole, kas algkooli põnnile või keskkooli noorele, see ala sobib kõigile. Praegu on ratsutamine populaarsem tüdrukute seas, aga ka sobib ka poistele.
Eestis on palju talle, ratsakoole ja talusid mille vahel valida. Ühe trenni hind varieerub 10 – 25 euroni. Ratsutamine on päris kulukas trenn, aga ta on seda väärt. Kui õige varustus on ostetud, lähevad kulud väiksemaks.
Millal alustada ja mida vaja läheb?
Hea aeg ratsutamise alustamiseks on teisest kuni viienda klassini.
Alustamiseks oleks kindlasti vaja ratsakiivrit ehk kaskat. Kui seda ei ole sobib mõneks trenniks ka rattakiiver. Alustuseks võib osta odavama kaska, kuna nooruk veel kasvab. Päris ratsariideid on alles siis mõtet osta, kui lapsele tõesti meeldib see sport ja ta käib trennides pikemat aega.
Mida ratsatrenni selga panna? Sõltuvalt ilmast on mitmeid valikuid. Hea mõte on riietuda kihiliselt, aga lapsel peab olema mugav liikuda. Kui huvi ratsutamise vastu on suur siis tasub osta turvavest. Selle hind on alates viiekümnest kuni kahesaja euroni. Turvavest kaitseb ratsutajat kukkumisel põrutuse eest, mida sellel alal ikka juhtub.
Mida ratsutamine annab?
Ratsutamine on rohkem kui hobi või sport. Noor rüblik loob endale läbi selle kontakti loodusega ning õpib hobuse kehakeelt. Linnalaste puhul on see eriti vajalik: saab kiirest eluviisist puhkust, värsket õhku hingata ja kaaslaste seltsis trenni teha.
Vaatamata paljudele arvamustele on ratsutamine sport, nagu ma eelnevalt juba maininud olen. Nagu igas spordialas, tõuseb ka ratsutamises latt ainult ratsaniku kogemuse ja treeneri kõva tööga.
Sile meri ei vorminud oskuslikku meremeest ja perfektne hobune ei
vorminud tõelist ratsanikku.
Ohutus on tähtis!
Ja emad – isad, ärge muretsege ratsutamise ohutuse pärast. Ratsutamist on õpetatud pikka aega ja tänapäeval on see ohutu. Esimesteks trennideks valib treener lapsele väiksema ja taltsa poni. Ratsatrenn algab hobuse harjamisega, kordaseadmisega ja lõppeb hobuse karjamaale laskmisega. Trennis õpetatakse kehahoidu, hobusetunnestust, hobuse juhtimist ja vastutustunnet. Ärge ehmatage kui kuulete, et et laps ratsu seljast maha kukkus, iga ratsanik kukub hobuse seljast. Kui tal on kaska peas ja turvavest ümber, siis ei juhtu midagi.