Peagi on jõulud ning kätte on jõudnud aeg otsida välja jõulukaunistused. Aga kas tuppa tuua ka ehe kuusk, pole veel päris kindel – hing kuidagi tõrgub mõtte juures, et paarinädalase pühadeilu pärast raiutakse maha pisike kuuseke. Sellest süttib inspiratsioonisädemena idee valmistada kodukaunistused ja jõulupärg selle aasta pühadeks ise.
Avastasin hiljuti, et minu ülikoolikaaslane Raili Ratas on sotsiaalmeedias viimase aasta jooksul postitanud imeilusaid ja maitsekaid lillekimpe ning hiljuti ka jõulupärja valmistamise töötoa fotosid. Märkasin, et ta oli seal töötoas lausa koolitaja rollis. Kuna Raili põhitöö siiski ühes tuntud autoettevõttes, siis ajas postitus pisut segadusse. Kas see on ärijuhtimise bakalaureusekraadi ja turunduse magistrikraadiga inimese uus töö või hobi? Uudishimu ei anna häbeneda, uurime järele! Lisaks saame sel moel ka juhiseid, kuidas valmistada jõulupärga.
Raili on lahkesti valmis jagama ideid meeleolu loovate jõulukaunistusi tegemiseks ja samm-sammult õpetustega selgub ka see, kuidas valmistada kaunis jõulupärg.
Selgub, et Raili igapäevatöö on siiski endine ja lilled on lihtsalt tema suur-suur kirg, mis paneb tal oma sõnul silma särama ja käed sügelema. Õhtuti ja nädalavahetustel loob ta kauneid kimpe, valmistab kodukaunistusi, täidab tellimistöid … Samal ajal täidab ta ka emarolli koos kõigi nende tegevustega, mida tublide laste sirgumiseks tehakse.
Selle aasta kevadel lõpetas Raili Eesti Floristikakooli. Juba õpingute algusaegadel hakati tema poole pöörduma tellimustega. Teadmisjanu on pannud Railit leidma oma ala proffe, kelle juures ta käib end aeg-ajalt nüüdki täiendamas. Praegusel ajal viib ta ka ise juba koolitusi läbi.
Kuidas teha jõulupärga?
Materjal: okaspuude oksad. Parimad on nulg, mänd, jugapuu, aga ka kuuseoksad, kuigi need närtsivad kiiremini. Alati on hea ise metsast käbisid, oksi ning mustika- ja pohlavarsi korjata.
Baasiks: pajuoksi või pärjapõhja šabloone. Pärjapõhjasid leiab nii lillede hulgiladudest kui ka kodukaupade poodidest.
Töövahendid: oksakäärid, pehme traat, tugevam traat, traaditangid.
Kaunistused: hõbeda- ja kullaspreid, millega saab käbisid, oksi, sammalt jms toonida. Piduliku sätenduse saab nendega anda ka lillepotis kasvavale jõulutähele. Kaunistuseks sobivad ka erinevad kujukesed: põdrakesed, jõulumunad, lipsukesed ja muu, mida pakuvad nii lillede hulgilaod kui ka tavakauplused.
Valmistamine
- Kui kasutad pajuoksi, siis lõika need 1 meetri pikkusteks ja keera rõngasse. Kinnita tugevama traadiga. Rõnga läbimõõt võiks olla 20–30 cm.
- Valmista ette oksa- ja varrepundid. Lõika need 10–15 cm pikkuseks.
- Kinnita rõngale puntide kaupa okste ja varte lisa. Üks punt võiks olla 3–5 oksa-vart. Kinnitamiseks tee traadiga ümber okste ja pärjaaluse paar tiiru.
- Iga järgnev punt peab katma eelmise kinnitusosa ja ulatuma sellest ka mõni sentimeeter üle.
- Puntide lisamisel ära katkesta traati enne, kui alles pärast viimase pundi kinnitamist. Jäta alles pikem traadijupp aasa tegemiseks, et pärga saaks uksele või seinale riputada.
- Lõpetamiseks punu traat pärja tagaküljel puntide vahele.
- Nüüd asu kaunistama. Kaunistusi on kõige mugavam kinnitada liimipüstoliga, kuid ka traadist on abi. Pihusta oma jõulupärg nüüd sprei abil lumiseks ja säravaks. Kaunistustele on ilus lisada väikeseid tulukesi, mis põlevad 2AA paratreide abiga.