Peagi hakkab peale lõpetamiste aeg. Olgu see lasteaia-, algkooli-, põhikooli- eluetapist edasi minemine. Armas meeleraamat, millesse on lisatud mälestusi, talletatud laste fotod, jutukesed-intervjuud ootustest, unistustest ja seda kõike koos spetsiaalselt rühmale või klassile loodud illustratsioonidega, on meie meelest hästi tore mõte.
Võtsime ühendust meeleraamatute loojatega, et küsida kuidas selliste vahvate mälestusteraamatute idee sündis ja kuidas ka huvi korral ühendust võtta ning kui palju peaks enne pidulikku lõpuüritust teostusele aega varuma.
Meeleraamatutes seiklevad Mürakaru Lasteaia raamatus karud, Siilipere rühma nime kandvas raamatus siilipoisid ja –tüdrukud. Oma lood on saanud pääsupojad, päikesejänkud, tähekivid ja veel paljud põnevad tegelased.
Kuidas sündis meeleraamatute loomise idee?
Vastab Merle Kamarik: „Esimene meeleraamat sündis 2015. aastal, mil oma poeg hakkas lasteaeda lõpetama. Siis uurisime lapsevanematega, mida ja milliseid raamatuid on tehtud, kust saab tellida jne. Paraku ükski nähtud raamat ei kõnetanud. Need olid umbisikulised, toredad põnnid ilma emotsioonideta raamatutes. Tihtilugu tõsine foto lapsest ja all lauseke, kelleks tahan saada.“
„Kuna endal pikk kogemus reklaamiagentuuris, kirjastuses, siis võtsin punti illustraatorist sõbra ja rääkisin pähe tulnud ideest. Sellisest lõpuraamatust, kus mürakarud jutustavad koos lastega lugusid, kui ikka väänik tahab saada suurena tuletõrjujaks, siis see kajastub tema lehekülje illustratsioonis karupoisi tegemistes, kui unistus saada ratsutajaks, siis karupreili just sellega tegeleb. Aluseks sai, et iga laps saab oma lehekülje, kus tema foto, mis tehtud mõnusas mänguhoos, väike jutuke iga lapsega ja vastavalt siis illustratsioonid, mis seovad lehekülje tervikuks ja ka raamatu enda. Nii sündis õhinapõhiselt koos paari hakkaja lapsevanemaga, kes käisid intervjuusid tegemas, kes pildistamas ning imelise illustraatori Anke abiga esimene meeleraamat,“ kirjeldab sünnilugu Merle ja lisab: “Meeleraamatu nimi tekkis grammike hiljem, sest tegu ei ole tavapärase fotoalbumiga ja kuidagi pikk ning lohisev tundus nimetus “lasteaia või koolilõpuraamat”. Meeleraamatu nimi kätkeb endas kõike mis meenutamist väärt, mida haarata meeltega.“
Kes olid teie raamatute esimesed tellijad? Kuidas nad teid leidsid?
„Esimesed tellimusena tehtud meeleraamatud nägid ilmavalgust 2016. aasta kevadel. Selleks ajaks oli loodud loomekontor Suuslik, mille kevadisteks põhitöödeks tänaseks meeleraamatud on. Siis sai infot jagatud peamiselt sotsiaalmeedias, sõprade seas, kellel lasteaiaealised lapsed, saadetud Tallinna lasteaedadesse infot. Ja tore oli tõdeda, et sellistele raamatutele leidus piisavalt huvilisi ning töö käks hooga käima. Kopli lasteaia Tuultepesade rühm, Pääsupojad, Pirita-Kose Maasikad ja veel mõned olid esimesed karakterid, kes meie raamatutes ellu ärkasid.“ vastab Merle.
Mida peidab meeleraamatute sisu?
„Ühte raamatusse koondame nii fotod lastest, nende väikese lood, unistused sõnas, jutukestest inspireeritud illustratsioonid. Eraldi on alati ruumi õpetajatele, lasteaia või kooli inimestele, kes olnud kõige olulisemad. Kui lasteaial olemas oma laul või luuletus, siis see alati kirjas, et hilisemaltki oleks tore lugeda ja meenutada. Rühmapildid, fotod toredatest üritustest või ettevõtmistest raamivad alati laste endi lugusid nende oma lehekülgedel. Lisamaterjali, mis raamatusse mahub räägime ja arutame alati raamatu tegemise alguses läbi ja püüame erinevaid soove ikka arvesse võtta.“
Kuidas sünnivad jutukesed?
„Senine praktika on olnud, et intervjuud lastega teeb mõni hakkaja lapsevanem või õpetaja. Teinekord ka lapsevanemad kodus oma lapsega iga üks eraldi ja meie keeletoimetaja koostab saadud materjalidest ühtlustatud väikesed lood. Eraldi on küll võimalus, et meie toimetusest läheks inimene lastega vestlema, seni aga kõik laabunud vanemate abiga. Siin üheks teguriks ka see, et tuttavatega ehk lapsed avameelsemad ja saavad pingevabamalt jutule,“ selgitab Merle ja lisab:
„Meie poolt on üldine raamatu struktuur, formaat, ülesehitus. Illustratsioonide osas lähtume lasteaia või rühma nimest. Erisoovid, mõtted ja ideed käime alati enne töö algust koos tellijaga läbi ja mida varem erisoovid teada, seda lihtsam ja parem on neid raamtusse tuua. Üks äge meeleraamat on ikka koostöö, sest meie soov on teha raamatuid konkreetsetele lastele, nende tähtsateks päevadeks.“
Kui palju peab aega varuma, et raamatuke õigeks ajaks valmis saaks?
“Ühe raamatu tellimuseks on minimaalselt 6 nädalat, ideaalis võiks see olla pigem 9-10 nädalat. Mida varem saame alustada, seda parem. Eks kipub ju ikka nii olema, et viimasel hetkel soovijaid rohkem ja siis peame hindama oma töömahtu, palju veel töösse mahub.“ sõnab lõpetuseks Merle.
Infot ja inspiratsiooni leiab lehelt www.meeleraamatud.ee ja FB lingilt https://www.facebook.com/meeleraamatud/
Kirjad ja mõtted-soovid on oodatud mailile merle@suuslik.ee