Hariv ja armas näitus “Isad ja pojad” Eesti Loodusmuuseumis

Isadepäeva eel soovitame harivat, silmaringi laiendavat, ühtlasi ka armast lastega vaba-aja veetmise viisi, mis on äsja avatud näituse külastamine Eesti Loodusmuusemis. “Isad ja pojad” näitus avaldab isaduse ülevaateid looma- ja taimeriigist. Kaladel, taimedel ja looduses esinevatel erinevatel imetajatel võivad poegade kasvatamise rollid olla hoopis erinevad kui seda on inimestel.

 

Näitus. mis on avatud terve aasta jagu veel,  keskendub isade hoolele ja ka hooletusele, seletades ühtlasi keerukaid pärilikkuse küsimusi. Isade ja poegade suhetest rääkiv näitus on loodusmuuseumi kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks.

Näitus “Isad ja pojad” jaguneb kolmeks suuremaks teemaks ning pakub avastamist igas vanuses külastajatele. Näitusel antakse vastuseid küsimustele, millised isasloomad hoolitsevad oma poegade eest ja millised mitte ning milliseid rolle mängivad ning millist vastutust võtavad erinevad loomaisad kanda oma poegade kasvatamisel.

“Isadest looduses on suhteliselt vähe räägitud, et kuidas nad oma järglaste eest hoolitsevad. Tavaliselt ikkagi räägitakse loomaemadest ja taimede puhul on see veel eriti väheräägitud teema, et taimemaailmas üldse isad või emad eksisteerivad. Sellepärast me tundsime, et peaks teemad rohkem lahti seletama,” rääkis “Aktuaalsele kaamerale” näituse kuraator Lennart Lennuk.

“Seda näitust tehes selguski, et seda infot on päris keeruline leida ja seepärast võtsimegi endale selle ülesande, et see teema korralikult kokku võtta.”

“Me oleme toonud välja väga põnevad lapsehääled, mida looduses ei kuule kunagi, sest isad ja emad peidavad oma pojad ning tütred kuhugi nii ära. Lapsed saavad ka käed külge panna, et sa saad näiteks ehitada linnupesa või hundikoopasse ronida või proovida, kuidas on olla isakala,” kirjeldas ta.

Lisaks on näituse üheks eesmärgiks lihtsaks ja arusaadavaks teha mitmed keerukad teemad nagu mõlemasoolisus, soo muutumine ning neitsisigimine. Sõna otseses mõttes võetakse näitusel luubi alla ka mikromaailm – mulaažide, mängude ja virtuaalreaaluse filmi abil õpime tunduma muidu silmale nähtamatut mikromaailma, et selle läbi paremini mõista geneetikat, pärilikkust ja viljastumist.

Kes soovib, saab näitekirjanik Urmas Lennuki koostatud humoorikatest loomaisade arhetüüpidest leida endale kõige sarnasema – kas oled usin pesaehitaja ning täielikult truu ja hoolas pereisa nagu kobras või midagi vastupidist,” räägib Lennart Lennuk näitusest

Näitusesaalist leiab nii lugemist-vaatamist kui ka mitmeid eksponaate, kus külastajad saavad oma oskused ja teadmised proovile panna. Lapsed saavad näiteks leida erinevatele linnuliikidele õigeid pesasid ja juhtida tolmutera selle teekonnal õige sihtpunktini, proovida ise pesa ehitada ning panna ennast käo „kasuisa“ rolli. Lapsevanemad saavad aga tuvide sulevärvi näitel õppida isalt päritavate tunnuste avaldamise kohta, proovida kätt linnu, imetaja, putuka ja taime soo määramise mängus ning järjestada meioosi eri etappe.

Kuulu Lennart Lennuki podcasti Kukuraadiole SIIT

Näitus “Isad ja pojad” on Eesti Loodusmuuseumis avatud alates 18. oktoobrist 2018. kuni 2019. aasta lõpuni.

25. oktoobril kell 18 on kõik huvilised oodatud Öökulli akadeemiasse, kus vastavatud näitust tutvustab kuraator Lennart Lennuk.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here