Ideid, mida oma lapsele jõuludeks kinkida, näeme pühade-eelsel ajal iga nurga peal – iga mänguasja või lasterõivaste tootja püüab kliente meelitada jõulukinke just enda poest ostma. Samas on just jõulud aeg, mil võiksime hetkeks aja maha võtta ja mõelda enam selle peale, kuidas meil ja meie lastel hea ja turvaline olla oleks ning et see ka tulevikus nõnda jääks. Üks võimalus endale ja oma lapsele vähemalt väike kindlus tagada on lastehoius.
Ei taha sugugi kedagi siinkohal hirmutada, kuid alati tasub ka meeles pidada, et meie elu võib muutuda üleöö. Kui täna pole probleemi igakuiselt näiteks kümme eurot kõrvale panna, siis mõne aja pärast võib see juba suisa võimatu tunduda ning just seetõttu peame oluliseks oma laste tulevikule mõelda juba täna – kui kõik paistab helge ja muretu.
Uurisime Eesti ühest vanemast pangast Eesti Krediidipangast, miks tasub lapsele hoiukonto avada ning millised on selle tingimused. “Lastehoiuse näol on tegemist tähtajalise hoiusega, millel on ka omad meeldivad erisused. Lastehoiuse avamisel maksab pank lapse hoiukontole omalt poolt stardiraha 50 eurot. Lisaks eelöeldule on lastehoiusele makstav intress oluliselt kõrgem tavalise hoiuse intressimäärast. Näiteks hetkel kehtib lastehoiusele intressimäär 2% aastas, samal ajal aastane tähtajaline hoius teenib 0,80%,” tõi Krediidipanga kommunikatsioonijuht Allan Soon kohe välja ka nende lastehoiuse boonused.
Hoiustamise üks põhireegleid on see, et mida pikema perioodi jooksul raha koguda, seda suurem on lõppsumma. Nii saab lastele hoiuse avada kohe peale sünni registreerimist. Kõige hiljem on lastehoiust võimalik avada lapse 15. sünnipäeval. Hoiuse väljamakse toimub järgmisel päeval peale lapse 18aastaseks saamist.
“Lastehoius on eriline veel selle poolest, et sinna saavad juurdemakseid teha nii vanemad, vanavanemad, laps ise kui ka kõik teised. Iga lapsevanem lähtub mõistagi oma võimalustest, samas minimaalselt tuleb igal aastal lastehoiusele kanda vähemalt 72 eurot ehk kuus eurot kuus,” selgitas Soon. Oluline on seegi, et Krediidipank kannab ka ise hoiuse avamisel lapse kontole omalt poolt 50 eurot nii-öelda stardirahaks.
Müügijuht ja kolme lapse ema Ave Õigus ütleb, et kindlat eesmärki lastele raha kogumiseks tal ei ole, kuid kõigi kolme lapse tarvis on ta siiski raha kasvama pannud. “Olen ühe lapse pealt juba näinud, et 18-aastaselt oskab laps hinnata seda, kui tema tarvis on raha kogutud ja kõrvale pandud,” sõnab naine. Kõige vanem laps on juba oma hoiuse kätte saanud ning kulutanud selle õpingutele nii ülikoolis kui ka autokoolis.
Ave otsustas lastele raha koguma hakata varakult ja nooremas eas, sest siis on igapäevakulutused väiksemad ning võimalus veidi oma sissetulekust kõrvale panna suurem. Samuti lisavad lapse hoiusele oma panuse ka vanavanemad.
Ave julgustab lapsevanemaid kasutama raha säästmise ja selle väärtuse hindamise õpetamiseks lapsele ka “vana head” hoiupõrsa meetodit. “Suureks plussiks on ka see, et rahakassade sisu, kus on palju sente, on võimalik lastehoiusele teenustasuta lisada,“ soovitab ta.
Loomulikult on iga lapse jaoks tähtis aeg-ajalt tunda ka kingituse lahti pakkimisest rõõmu ning on selge, et väike kommipakk jõulude puhul paneb alati mudilase silmad särama. Samas oleme kahe käega selle poolt, et lapsi on mõistlik raha hindama ning väärtustama õpetada juba maast madalast.
Lastehoiusega liitumine ja selle mõttekuse oma lapsele selgitamine on suurepärane võimalus kindlustada vähemalt väikesel määral tema tulevik pärast 18-aastaseks saamist ning samas hoiduda tegemast pisemaid impulssoste kingituste näol, mis lastele vaid lühiajalise rõõmu toovad.