Kärt Mere: Kingime ühiselt vaesematele peredele muretud jõulud!

eestilapsed-kart-mere
Foto: Vallo Kruuser/Eesti Päevaleht

Talvine koolivaheaeg, kuhu sisse mahuvad ka jõulupühad ning aastavahetus, on veidi üle kahe nädala pikk. Lastele tähendab see muidugi mõnusat pikka puhkust koolist ja rohkem aega talverõõmude nautimiseks kuid paljudele Eesti peredele toob see paraku kaasa suure mure – kuidas kindlustada lapsele soe lõunasöök ja hoida teda tegevuses ka siis, kui vanemad on tööl.

EAPN (European Anti-Poverty Network) ehk Vaesuse Vastu Võitlemise Euroopa Võrgustik on vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastu võitlevate sõltumatute vabaühenduste ja rühmituste ühendus, mille üks haru asub ka Eestis. Eelmisel aastal pöördus EAPN Eesti liige Nõmme Lastekaitse Liit edukate Eesti ettevõtete poole abipalvega uute kodumasinate soetamiseks laste päevahoiule kuna vanad seadmed lakkasid töötamast. Üleskutsele reageeris aktiivselt põllumajandusettevõtete kontsern Oilseeds, kes kinkis lisaks uuele õhupuhastajale lastehoiule ka komme ning 100kg enda kasvatatud nisust jahvatatud jahu pannkookide ja piparkookide küpsetamiseks.

Ka sel aastal vastas Oilseeds grupp Nõmme Lastekaitse Liidu üleskutsele ja võttis ette laiema aktsiooni kogumaks üheskoos puudust kannatavate perede tarbeks vahendeid, et kõikide jõulud mööduksid ühtviisi rõõmsalt ja muretult.

Rääkisime EAPN Eesti MTÜ ja Nõmme Lastekaitse Liidu juhataja Kärt Merega sellest kui palju on Eestis üldse tegelikult neid peresid, kes abi vajavad ning mida nad tänavu eeskätt ootavad.

Kuidas EAPN puudustkannatavaid peresid toetab ja abistab? Kui palju selliseid peresid on?

Peresid, kes erinevatel põhjustel on sattunud olukorda, kus nad omade jõududega kõige paremini praegu toime ei tule, on sadades. Igal perel on erinev põhjus meie poole pöördumiseks. Meil kõigil võib olla elus hetki, kus kõik ei laabu. Retoorika, nagu oleks vaesed ise süüdi oma olukorras, on täiesti vastuvõetamatu. Naljalt keegi abi paluma ei tüki. Mõnel juhul on pere kaotanud põhilise toetaja või ülalpidaja. Iga pere on erinev ja meie püüame omalt poolt pakkuda mõistvat suhtumist ja abistada nii palju kui vähegi võimalik.

Korraldame aastaringselt suuremaid kampaaniaid, üritusi ja laagreid, kus lastele on kindlustatud soe söök, mõtestatud tegevused, huviringid.

Milliseid tegevusi olete tänavuseks jõuluvaheajaks planeerinud?

Koolivaheajad on alati väga valulised ajad. See on aeg, kui lapsele ei ole kindlustatud ka seda ühte tavapärast sooja lõunat, mida ta on harjunud päeva jooksul saama. Seega soovime peredele kokku panna ka toidupakke, millest nad saavad kodus lastele sooja toitu valmistada.

Traditsiooniliselt korraldame talvelaagreid, keskustes toimuvad huviringid ning tegevused, kus lapsed saavad käia meisterdamas. Kui meil õnnestub saada piisavalt toetuseid, saame lastega minna kinno, teatrisse, veeparki või korraldada näiteks linnapäevi muuseumikülastustega.

Kui mõni ettevõte või ka eraisik soovib teie kaudu puudust kannatavaid peresid toetada, siis mida oleks kõige enam vaja?

Eelkõige ootame seda, et meil oleks võimalik osutada toiduabi. Esiteks soovime keskustes ise lastele sooja toitu valmistada ning selleks oleks meil tarvis toiduaineid. Teiseks tahame perede jaoks kokku panna toidupakid, mis võiksid sisaldada puuvilju, kuivaineid, maiustusi, purgisuppe – kõike, millest saaks perele sööki valmistada ja jõulude puhul ka midagi magusat pakkuda.

Muidugi on alati oodatud ka riided ja mänguasjad aga põhiliselt sooviksime sel aastal pakkuda lasetele just elamusi – teatri-, kino-, ujulapiletid ja muu sarnane, et lastel jätkuks piisavalt põnevat tegevust kogu pika vaheaja vältel.

Igasugune rahaline abi on otse loomulikult oodatud! Raha otseselt me küll peredele edasi ei anna vaid ostame selle eest tarvilikke asju ja edastame need siis juba konkreetsetele abivajajatele.

Kuidas jõuab pere teie juurde, millised need pered on?

Eelmisel aastal pöördus meie poole näiteks noor pere – ema kahe väikese lapsega. Ema oli jäänud lastega üksi, sest isa nendest ega laste emast ei hoolinud. Ema üritas väga tööd leida, et pere ülal pidada ja ka sai selle – öisesse vahetusse tootmisliinil. Juhtus aga nii, et naine jäi tootmisliinil oma sõrmedest ilma ning pere kaotas seega oma toitja. Ema pöördus siis oma murega meie poole. Oli erakordselt hea tunne näha, kuidas väikese lapse silmad särama läksid, kui me neid toiduvaruga aidata saime.

Oleme oma motoks võtnud, et jaga seda, mida soovid, et ka sinule antakse. Seepärast soovime, et kõik, mida me peredele edasi jagame, oleks kvaliteetne – nii toit, riided kui muud esemed. On palju peresid, kelle sissetulek ületab vaid mõne sendiga vaesuse ülempiiri ja seega sulgeb kohalik omavalitsus nende nina ees ukse. Mida nad siis edasi tegema peaks? Arved tuleb tasuda, laste kõhud täita. Meie proovime aidata kõiki, kes meie poole pöörduvad.

Kõigil ettevõtjatel ja eraisikutel, kes soovivad jõuludeks omalt poolt vähekindlustatud peresid aidata, palume pöörduda EAPN esinaise Kärt Mere poole telefonil 5110923. Rahalisi annetusi saab teha MTÜ EAPN Eesti kontole nr EE782200221049370871

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here