Ohutu internetikasutus kuni 7-aastastele lastele

Kui veel 20 aastat tagasi mängisid lapsed suvevaheajal hommikust õhtuni väljas, siis paraku veedavad lapsed täna aega meelsamini internetis. Ilmselt ei ole vist enam ühtegi last, kes ei oleks internetimaailmaga üldse tuttav. Varem või hiljem puutuvad nad sellega kokku. Internetis käimises pole tegelikult halb midagi. Lapsevanemad peavad lihtsalt oskama arvestada ohtudega, mis nende lapsi internetis varitsevad ning oskama neid lastele ka mõistetavas vormis selgitada.

Noorte turvalisust kajastav koduleht kirjutab, et lapse esimesed internetikülastused panevad suuresti paika tema edasise internetikasutuse viisi ja kombed. Kuna eelkooliealistele lastele meeldib sisseharjutatud tegevuste kordamine, siis soovitatakse lapsevanematel paika panna arvutikasutuse põhireeglid, mis arendavad lastes ohutuid arvutikasutuse kombeid ja tavasid.

Soovituslikud arvutikasutuse põhireeglid:

  • Arvuti kasutamise aeg peaks olema tervislikel põhjustel piiratud.
  • Seadke arvuti näiteks elutuppa. Eelkooliealist last võiks interneti kasutamise ajal abistada täiskasvanu.
  • Eelkooliealised lapsed võiksid pääseda ligi ainult teatud ja perekonnas kokku lepitud lehtedele. Vanemad lapsed leiavad tuttavad lehed üles internetibrauseri menüüst “Lemmikud”.
  • Kõige ohutum on luua lapsele personaalne töökeskkond, mis avab juurdepääsu ainult eelnevalt kindlaksmääratud lehtedele.
safedns.com

Targaltinternetis.ee lisab veel soovitusi lapsevanematele, mida teha oma lapse turvaliseks tegutsemiseks internetis:

  • Võta isiklik vastutus kindlustamaks lapse turvalisus internetis. Arutage koos, mis on interneti kasutamisel aktsepteeritav ja mis mitte.
  • Tee lapsega koos õppimise laua juurde väike plakat “Meie pere reeglid internetis”.
  • Jälgi kokkulepitud reeglite mõlemapoolset täitmist.
  • Hari iseennast. Ürita ennast hoida kursis arengutega interneti kasutamises.
  • Räägi oma lapsega! Selgita talle interneti võimalusi, aga ka seal valitsevaid ohte. Külasta lapsele huvipakkuvaid lehekülgi koos temaga. Tunne aktiivset huvi, mida laps internetis teeb.
  • Lisa arvutile kui ka tahvelarvutile igale kasutajale erinev konto. See aitab hoida üksteise tegevused lahus ja ei juhtu ka õnnetust, et keegi on kellegi teise failid kogemata ära kustutanud.
  • Seadista uude nutivahendisse viirusetõrje tarkvara, selle abil on võimalik oma pere turvalisust lihtsal viisil suuresti tõsta;
  • Julgusta last alati tulema Sinu juurde kui midagi arvutiga või internetis juhtub.
  • Pea alati meeles, et arvuti ega nutivahend EI ASENDA lapsevanemat!

Ühiskond liigub suunas, kus lastele arvutikasutamist keelata pole mõistik. Õppige parem oma lapsi võimalike ohtude eest kaitsma nii, et kehtestate teatud reeglid, õpite ka ise internetis varitsevaid ohte tundma ning selgitate neid oma lastelegi.

Ohutut internetikasutamist!

1 kommentaar

  1. Kõige keerulisem teema on Flash. See peaks olema praegu igas arvutis täiesti kinni ja ära kustutatud. Aga paljud laste-lehed, eriti mängude omad, elavad Flashi peal. Kuidas lapsele seletada, et sõbra käest saadud äge mäng meie arvutis käia ei tohi?

    Ja kogu arvutikasutus ei ole internet. On palju asju, mida koolieelik saab teha “kohapeal”, ilma netita. Joonistada (paint jne), mängida ja ka muud.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here