Kuidas last UV-kiirguse eest kaitsta?

Värske õhk teeb head! Aga kahjuks unustavad vanemad tihtipeale nii ennast kui ka last liigse UV-kiirguse eest kaitsta. Lapse nahk on päikesele väga vastuvõtlik, mistõttu võib ka põletus tekkida palju kiiremini. Jagame teiega soovitusi, kuidas laps ohutult päikese käes mängida võib.

Kaitse last õige riietusega

Kõige kindlam on last UV-kiirguse eest kaitsta riietusega. Õige riietuse valimisel jälgi, et riided ei lase läbi kahjulikke UV-kiirgusi. Selleks vaata läbi riide oma kätt: riie on ohutu siis, kui sa ei näe sellest läbi.

Imikutel on nahk õhem ja melaniinitase väiksem. Seetõttu on nende nahk päikesepõletustele veelgi vastuvõtlikum kui pisut vanematel lastel. Alla 6-kuuseid lapsi peaks päikesest eemale hoidma nii tihti kui võimalik. Kui beebi peab aga päikese käes olema, riieta ta selliselt, et tema keha oleks kaetud. Kindlasti pane talle pähe ka laiade äärtega müts, et nägu ei saaks nii palju otsest päikest. Soovitatav on kasutada ka päikesesirmi, et last päikese eest veelgi paremini kaitsta. Kui beebil jäävad teatud kehaosad ikkagi paljaks (näiteks nägu), siis kasuta nendes kohtades väikses koguses päikesekreemi, mille SPF faktor on vähemalt 15.

Ka vanemad lapsed vajavad päikese eest kaitset. Kui laps mängib terve päev õues, siis tekita talle sirmi või telgi näol varjualune. Kui õues pole liiga palav ning see ei tekita lapses ebamugavust, siis riieta ta pikkade varrukatega särki ja pikkadesse õhukestesse pükstesse. Kindlasti ei tohiks riided aga olla sellised, millega lapsel mängides väga palav hakkab.

Kasuta päikesekreemi järjepidevalt

Päike võib intensiivne olla mitte ainult rannas, vaid ka koduaias. Kusjuures kõige sagedamini tekivad lastel päikesepõletused just igapäevaste tegevuste käigus, mitte lihtsalt meres sulistades.

Päikese intensiivsuse kõrgaeg on kella 11-st kuni 15-ni. Kui lapsed mängivad sellel ajal õues, siis kanna nende nahale kaitsvat päikesekreemi.

Kasuta päikesekreemi ka pilvise ilmaga, sest UV-kiired paistavad ka läbi pilvede. Selline “nähtamatu päike” võib tekitada ootamatuid põletusi ja nahakahjustusi. Sageli ei tunne lapsed tuulisel või jahedamal päeval nahapõletust, sest õhutemperatuur ja tuul jahutavad nahapinda.

Mille järgi kaitsekreemi valida?

Lastele päikesekreemi valimine võib olla keeruline. Selle ostmisel on kõige tähtsam aga kaitsefaktori suurus UV-kiirte eest. Lastele tuleks määrida kindlasti kaitsekreemi, mille SPF algab 15-st. Mida kõrgem on SPF, seda paremini aitab kreem vältida päikesepõletust ja pruuni jumet, mis mõlemad on nahakahjustuse märkideks. Soovitame vali päikesekaitsekreem, mis kaitseb nii UVA- kui ka UVB-kiirte eest.

Kui valida on sprei ja kreemi vahel, siis soovitame kindlasti kreemi. Spreid on väga lihtne endale sisse hingata, mille tulemusena tekib kopsudes ärritus. Samuti on spreide puhul raske määrata, kas oled seda lapse nahale ikka piisavalt kandnud.

  • Ära kasuta parabeene sisaldavaid kreeme. Need võivad tekitada lastele kehaallergiat.

Kanna päikesekreemi õigesti

  • Kasuta päikesekreemi iga kord, kui sinu laps on õues. Võimalusel määri kreemi 15-30 minutit enne õue minemist.
  • Ära unusta määrida kõrvu, käsi, jalgu, õlgu ja kukalt. Määri kreemi ka trikoopaelte alla (juhuks, kui õlapaelad libisevad pidevalt õlgadelt maha). Huultele määri SPF30 huulepalsamit.
  • Kanna kehale kreemi julgelt. Dermatoloogid soovitavad kasutada lapse keha määrimiseks umbes 30g kreemi (see on umbes üks pitsitäis).
  • Määri kreemi tihti, umbes iga kahe tunni tagant. Määri kreemi uuesti ka siis, kui laps on käinud ujumas või palju higistanud.
  • Kui olete lapsega järve või mere ääres, siis kasutage kindlasti veekindlat kreemi. Vesi peegeldab ja intensiivistab päikesekiiri, seega vajavad lapsed kaitset, mis püsiks kauem. Veekindlad kreemid püsivad vees kuni 80 minutit. Siiski määri kreemi lapsele uuesti, kui ta veest välja tuleb.
  • Ära kasuta kreeme, mille kehtivusaeg on lõppenud või mis on su kapis seisnud kauem kui 3 aastat.

Kaitse ka silmi

Päike kahjustab lisaks nahale ka silmi. Vaid üks päev päikese käes võib juba kahjustada silmade sarvkesta. Kahjustunud sarvkest võib hakata mõjutama aga lapse nägemist. Selle vältimiseks tuleb päikesepaistelisel ilmal kasutada ka päikeseprille.

Kahjuks ei kaitse aga kõik päikeseprillid meid kahjuliku UV-kiirguse eest. Tumedate klaasidega läätsed võivad jätta vaid mulje, et silmad on kiirguse eest kaitstud. Tegelikult kaitsevad silmi aga hoopis UV filtritega klaasid. Seega, soeta endale ja oma lapsele prillid, millele on märgitud UV-kaitse.

Päikeseprille ostes luba lapsel endale ise sobiva stiiliga prillid valida, sest tihtipeale ei naudi kõik lapsed päikeseprillide kandmist. Paljud tootjad teevad lõbusate tegelaste ja värviliste raamidega kaitsvaid prille, mis teevad prillikandmise palju lõbusamaks.

Samuti ära unusta ka seda, et lapsed tahavad olla oma vanemate moodi. Kui sa ise kannad regulaarselt päikeseprille, annad sa sellega lapsele eeskuju ning ka tema tahab prille kandma hakata.

Ravimite võtmine suvel

Mõned ravimid suurendavad naha vastuvõtlikust UV-kiirtele. Selle tulemusena tekib päikesepõletus palju kergemalt. Kui su laps kasutab retsepti- või käsimüügiravimeid, näiteks antibiootikume, siis konsulteeri oma arstiga ja uuri, kas need teevad lapse naha päikese suhtes tundlikumaks. Kui teevad, siis kaitse oma last päikese eest ekstra hoolikalt ja küsi kindlasti nõu ka oma lastearstilt.

Kaitse ka ennast!

Ära unusta, et just lapsevanemad on kõige suuremaks eeskujuks oma lastele. Kasuta ka ise järjepidealt kaitsefaktoriga päikesekreemi, kanna päikeseprille ja ole vähem otsese päikese käes. Nii hoiad ka ennast tervena ning annad lapsele head eeskuju.

Oma järgmises postituses räägime lähemalt päikesepõletusest ja kuidas seda leevendada.

Kasutatud allikad:

KidsHealth ja Terviseamet

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here