8 head nippi kuidas kõik meelde jätta

Tähelepanu, seostamine ja kordamine on kolm tähtsamat tegevust, et uut infot kõige paremini meelde jätta. Kuid on veel mõned head soovitused, mis aitavad lastel koolitükke paremini omandada ja neist on kasu ka täiskasvanutel oma mälu ergastamiseks. 

Suurim abi, mida lapsevanem oma lapsele õppimise puhul anda saab on aidata tal viia end lainele, et õppimine on tahan-tegevus mitte peab-tegevus.

  1. Ole teadasaamisest huvitatud

Me kõik mäletame paremini neid asju, millest me oleme huvitatud. Näiteks kipub paljudel meist meelest minema inimese nimi kellest me huvitatud pole. Kui sul on soov materjali omandada siis leia sellele põhjus, mis paneb sind õppimise vastu huvi tundma.

  1. Tee silmadega justkui mälufoto

Inimeste mälu on peamiselt visuaalne. Unustate sageli kuhu panite oma võtmed, rahakoti või prillid? Soovitatakse teha edaspidi väike paus, märka kuhu eseme panid ja tee justkui sellest asukohast silmadega foto. Samalaadselt tee mälufoto aeg ajalt õpitu osas, mingi kindla sisu omandamisel. Vaata kasvõi ringi mingile asjale keskendudes, mõtle ja kinnista nad omavahel.

  1. Loo oma peas sündmuste puu

Kui sul tuleb meelde jätta suurel hulgal fakte, siis kõige lihtsam on neid meelde jätta visuaalselt nii, et manad kujutluspildi puust, kus erinevad faktid on järjest justnagu omavahel seotud.

Kõigepealt puu tüvi, seejärel oksad ning siis lehed. Oksad ja lehed märgi sinu jaoks tähenduslike sõnadega. Sellist tehnikat hakati kasutama 1950-ndatel kui täheldati, et inimesed mäletavad numbreid paremini siis kui need on organiseeritud gruppidesse. Numbrit 467890 on tervikuna raske meeles pidada, kui aga jagada see kaheks grupiks 467 ja 890, siis jääb tunduvalt paremini meelde.

  1. Seosta omandavat oma varasemate teadmistega

Mida rohkem eelnevaid seoseid mingi asjaga on, seda paremini see meelde jääb. Heaks näiteks on oma näpunukkidel arvestada kui mitu päeva teatud kuus on. Jaanuaris on 31, järgmisel vähem, siis jälle märtsis on 31 ning kui ühel käel nukid otsa saavad siis august algab taaskord nukiga, mis tähendab, et selles kuus on 31 päeva.

  1. Kirjuta asjad läbi, mida on tarvis meelde jätta

Läbikirjutamine on üks parimaid viise asjade meelde jätmiseks, sest see loob taaskord visuaali, mida mälu paremini meelde jätab. Samuti keskendud ka pikemalt sisule.

  1. Tee iga teatud aja tagant loetust enda jaoks kokkuvõte

See aitab sul pidevalt uuesti läbi mõelda mida lugesid ja kinnistab loogika abiga tugevamalt mälusse. Seosta loetu sisu mõne emotsiooniga, et paremini kinnistada.

  1. Tee enamus õppetöid pealelõunal

Isegi kui sa oled hommikuse aktiivsusega või armastad õppida hilisõhtul, väidab teadusuuring, et meie aju on kõige aktiivsem just pärastlõunal ja seetõttu jäävad sel ajal õpitud asjad paremini meelde.

  1. Luba endale piisavalt ööund

Magamine aitab õpitut kinnistuda. Ära tee seda ainult üks öö pärast õppimist vaid ka üks öö enne õppima asumist. Magamatus vähendab mõtlemisvõimet.

Allikas: Pshchologytoday.com

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here