Koolilaps ja nutiseadmed: arvamus

Ma pean kohe alustama sellest, et minu lastel ei ole tahvelarvuteid. Neil on nutitelefonid. Nad ise sebisid omale. Peale seda, kui issi – emme endised vanad nutitelefonid olid ära kaotatud, vette kukutatud ja kooli unustatud, loobusime neile telefonide ostmisest. Oojaa, vahepeal muidugi käisid käest läbi ka mingid odavpakkumistega soetatud Lotte telefonid ja muu säärane.

Tahvelarvuti etapp

Siia vahepeale pean mainima, et ma kinkisin mõlemale tütrele Asuse tahvelarvutid. Esialgu töötasid need väga kenasti ja tüdrukud mängisid nendega ennast ikka väga tühjaks. Siis aga läksid mõlemad Asuse tahvelarvutid kummalisel kombel katki. Kusjuures ei lõhutud, ei kukutatud ega kriibitud. Lihtsalt läksid ühel hetkel katki ja kõik. No mis sa ikka teed.

Kui tahvelarvutite aeg läbi sai, jagunes digivajadus koduse arvuti ja issi nutitelefoni vahel. Kusjuures issi nutitelefoni sai üsna harva kasutada. Millalgi tekkis neil kuskilt teadmine, et läbi interneti saab tellida täiesti normaalse nutitelefoni ja väga odavalt. Nad jagasid ära oma igakuised taskurahad nii, et mõne kuu pärast sai üks endale vajaliku 70€ kokku ja sealt edasi sai teine.

Räägime nutisõltuvusest

Nüüd räägime sõltuvusest. See on täielik mure. Nad muudkui istuks ekraanide taga ja tegeleks oma sotsiaalsete ning ajaviitmisprobleemidega. Tahvelarvutitesse oli mul neile pandud ka mingisugune keelamisprogramm, mis lubas teatud programme kasutada igas päevas ainult paar tundi. Töötas hästi. Lisaks oli selle programmi kontolt näha, milliseid äppe nad kasutanud olid ja kui kaua. Sisu ega peensusi ei näinud, aga kasutusaega küll.

Nüüd on nad juba suured ja mingit kontrollprogrammi nende nutiseadmetes pole. Pean tunnistama, et ma ei tea, millised mobiilsidepaketid neil on, kuna ema maksab. Meil on kodus wifi ja selle parool on neile alati teada.

Loo iva

iti-miia-restosNii palju räägitakse sellest, et lapsed peavad minema õue mängima ja mitte istuma kodus ekraani ees. Tegelikult saab kõike sättida. Kõik ekraanid ei ole pahad ja kõik mängitud mängud ei riku last ära. Kõik selfid ei ole pornograafilised ja kõik kirjutatud SMS-id ei ole narkodiilerlus. Laps on inimene ja elab tänases päevas. See, et meie hilisõhtuni kelgumäel ringi töllerdasime, ei tähenda veel, et ka meie lapsed peavad sedasama tegema. Lapsega saab ka lihtsalt rääkida ja kokku leppida, et käiakse ja tehaks koos õues asju ning võetakse ette huvitavaid koostegemisi. Kõige hullem tegu on nutiseadmed lihtsalt ära keelata ja sundida last õues mängima või raamatuid lugema. Sedasi lõikate ära lapse võimaluse olla tänapäevaste teemadega kursis olev ühiskonna liige.

uku-nurkLapsevanemad – ärge keelake, vaid kohandage ennast vastavalt tänapäevasele olukorrale. Leidke võimalusi siduda nutiseadmed ja koosolemine ning olge ka ise nutiteemadega kursis.

Uku Nurk

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here