Kuidas alustada beebile lisatoidu andmisega?

Õige toit ja tervislikud söömisharjumused on väikelapseeas väga olulised. Just siis kujunevad välja esimesed oskused ja eelistused.

Lastearst Reet Raukas rõhutab, et esimesel kuuel elukuul on rinnapiim imikule kõige olulisemaks toiduks, kuid juba teisel elupoolaastal jääb ainult rinnapiimas olevatest toitainetest väheks. “Laps peaks hakkama sööma tahkeid toite hiljemalt 26. elunädala täitumisel, vastasel korral tekib teatud toitainete defitsiit, mille tõttu häirub immuunsüsteem,” räägib Raukas. Samuti mainib lastearst, et kui oodata lisatoidu pakkumisega liiga kaua, võib beebil tekkida vastumeelsus tahke toidu suhtes. Kuna mälumisoskus kujuneb välja alles 24. ja 28. elunädala vahel, peavad esimesed toidud olema pigem vedelad ja peeneks püreestatud.”

Reet Raukas www.ponn.ee

“Lisatoiduga alustades antakse üks teelusikatäis püreed. Kui see beebile sobib ega põhjusta ebasobivaid reaktsioone, tasuks järgmisel päeval pakkuda paar lusikatäit ja sarnaselt jätkata 4-5 teelusikatäieni,” soovitab Raukas ning lisab, et 4 kuu vanusele on 50 grammi lisatoitu päevas täiesti piisav. Raukas rõhutab, et kuna lisatoitmise aeg paneb aluse beebi suhtumisele toitu ja söömisesse, tuleb lisatoitu pakkudes hoolega jälgida imikut ja tema soove. Kuna iga uue maitsega harjumine nõuab aega, peaks uusi koostisosasid ja maitsetekombinatsioone lisama menüüsse ükshaaval ning järgemööda.

Koostöös lastearst Reet Raukasega on Salvest AS välja töötanud Põnni tootesarja retseptid, mille koostamisel on silmas peetud lastearsti näpunäiteid ja soovitusi. Põnni toodete loomisel on arvestatud beebi ealisi iseärasusi, vajadusi ja maitse-eelistusi.

Esimeseks lisatoiduks võikski proovida näiteks Põnni õuna-, pirni- või ploomipüreed, sest ühe koostisosaga on lapsel kõige lihtsam harjuda. Kui laps üksikuid tooraineid juba rõõmsalt sööb, võib menüüsse lisada maitse- või toiduainete kombinatsioone. Põnni tootevalikus on mugavas väikeses klaaspurgis õuna-porgandi-, pirni-jõhvika- ja köögivilja-õunapüree, mis mõeldud just nimelt beebidele alates 4. elukuust.

Alates 4. elukuust võib lapsele tasapisi anda ka teraviljadest valmistatud toitvat pehmet putru. Põnni mahedamaitseline mangopüree hirsiga ning riisipuding pirni ja mustikaga sobivad ideaalselt beebile, kes on juba ühe koostisosaga harjunud ning valmis proovima huvitavamaid maitsekooslusi.

www.ponn.ee

Põnni beebitoitudes eelistatakse alati kodumaist – seetõttu ongi näiteks köögiviljapüreedes kasutatud ainult parimaid Eestis kasvatatud kartuleid ja porgandeid. Põnni toodetesse ei ole lisatud suhkruid ega lõhna-või maitseaineid – toidu magusus tuleb ainult puuviljadest! Samuti on paljud tooted ka gluteeni- ning laktoosivabad (täpsem märge pakendil) ja valmistatud rangelt kontrollitud toorainest.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here