Mardipäev on käes – meisterda ise üks omapärane mask!

Juba homme, 10. novembril on Mardipäev ning sel puhul on kombeks, et lapsed riietavad end õhtu enne seda mardisantideks ning käivad  naabruskonna perede ukse taga viljaõnne soovimas ja komme jahtimas. Neile, kes pole tähtpäevaga varem kokku puutunud, võib näida esialgu arusaamatuna, miks lapsed end erinevatest hilpudest kokku riietavad ning võõraste uste taha sajandivanuseid laule laulma suunduvad.

Tegelikkuses on see traditsioon seotud Martin Lutheriga, kelle sünnipäev on 10. novembril. Legendi kohaselt liikusid Marthin Luther ja ta naine ringi kerjustena. Neil olid seljas riided, mis nad olid erinevalt poolt kokku korjanud.

Algselt käisid mardisantideks ainult meesterahvad. Naistele oli mõeldud Kadripäev, mida peetakse 25. novembril. Alates 19. sajandist on mardisantideks käinud ka naised, sest vanad tavad olid selleks ajaks juba iganenud ning peamiseks põhjuseks, miks marti joosti, oli meelelahutus. Aja edasi minekuga arenesid ka etteasted, laulud ja tantsud, millega mardisandid proovisid pererahvalt maiustusi välja meelitada.

Klassikalise mardisandi välimuse komponendid olid takkudest tehtud valehabe, pahupidi pööratud kasukas, tume riietus ning mask. Kõik oli tehtud selleks, et mardisanti ei tuntaks ära. Nüüdisajal võib osta maske, mis varjavad näo ja identideedi ära erinevates poodistest, kuid meie leiame, et õige mardisant näeb maski valmistamisel ka veidi vaeva. Siinkohal toome teienigi kavala nipi, kuidas põnev mask ise valmis meisterdda.

Maski meisterdamiseks läheb vaja veidi tugevamat A4-mõõdus paberit, kääre, kleeplinti, klammerdajat ning kirjutusvahendit.

1. Kõigepealt tuleks paber murda pikkupidi pooleks.

eestilapsed-mask-murdmine

2. Järgmiseks tuleks murtud ääre poole tõmmata jooned nina, silmade ja suu jaoks.

eestilapsed-mask-pool

Nina tuleks joonistada paberi ääre keskele ja sellest allapoole suu ja ninast veidi kõrgemale silm.

3. Kõikide joonte koha pealt tuleb nüüd teha kääridega sisselõige. Kui te peate mõne joone lõikamiseks paberit veel murdma, siis ärge muretsega, see uus murdmiskoht annab maskile ainult ruumilisust ja isikupära.

eestilapsed-mask-nagu

4. Nüüd võite enda maski lahti teha, ning kõik lõigatud augud ära voltida. Selleks, et nüüd teha ristkülikust näosiluett, murdke üks näo pool ära ning hiljem murdke mask uuesti kokku, et lõigata teine näopool esimese järgi.

eestilapsed-mask-terve

5. Viimaks, et mask seisaks näo ees, tuleks maskile kinnitada kas nöör või kummipael. Kasutada võib näiteks kirjaklammerdajat või lõigata pisikesed augud, kust nöör läbi tõmmata.

eestilapsed-mask-takud

Kui klambri ääred häirivad maski kandmist, võib nende peale samuti kleeplindi kinnitada. Nöör või siis kummipael oleks vaja enne maski külge panemist ära mõõta, veendumaks, et sellest ikka maski tegemiseks piisab.

Kui mask on valmis, siis võib maski külge kleepida takku või vilti, et anda maskile omapärast välimus. Lisaks võiks maski ära värvida näiteks guaššvärvide või pliiatsitega.

Vaata kogu õpetust ka videost!

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here