Eesti kõige linnusõbralikuma klassi konkurss on täie hooga tuure kogumas ning registreerumine konkursile veel avatud. Enda klassi saab konkursile registreerida aadressil www.eestilapsed.ee/balsnack.
Konkursi esimeseks ülesandeks ongi valmistada terve klassiga talveks päris oma linnumaja. Selleks anname teile täiesti vabad käed – peaasi, et majakene kogu talve ja pakase vastu peaks ja linnud sealt kenasti toidu kätte saaksid. Kogu valmistamise protsessi vältel palume projetki pildistada, filmida ning mõnel osavamal sõnasepal ka sellest vahva jutuke kirjutada.
Teie töid ootame 30. novembrini konkursi veebilehe vormi kaudu, mis asub aadressil https://eestilapsed.ee/balsnack/konkursitoo-esitamine/.
Millal tuleks lindude toitmist alustada ning kui tihti seda tegema peab?
Korraliku linnumaja ehitamine, selle toiduga varustamine ning seeläbi lindude heaolu eest hoolitsemine võiks meie jaoks olla iga talve lahutamatu osa. Arvamus, et lindude toitmine teeb nad laisaks ja mugavaks, on enamjaolt müüt ning neile lisatoidu pakkumine talvel on tegelikult väga vajalik. Laialdase linnastumise tõttu on jäänud pisisuleliste toitumiskohti lihtsalt nii palju vähemaks.
Kui juba kord on hakatud linde toitma, tuleks sellega jätkata läbi kogu talve, sest linnud harjuvad lisatoiduga ning selle pakkumist järsult lõpetada ei tohi. Söötmist tuleks alustada siis, kui päevane temperatuur on jäänud püsivalt alla -1 kraadi. Alguses võib panna toitu vähem – näiteks paar peotäit. Sellega välistame selle, et need linnud, kes peaksid meie juurest ära lendama, jäävad hoopis siia mugavalt talvituma.
Kui toidumaja jääb toidust paariks päevaks tühjaks, siis selle annavad pisikesed andeks, aga kui toitu ei panda rohkem, kui terve nädal, rändavad linnud teistesse kohtadesse toitu otsima. Reeglina ei tule nad samal aastal vanasse kohta enam tagasi.
Toitu võiks lindudele anda igapäevaselt ja enam-vähem samal ajal. Tänu sellele kogunevad nad juba veidi varem ning on kindel, et nad jäävad teie poolt ehitatud linnutoidumaja külastama läbi terve talve. Linnukeste toitmist ei tohiks sula tulekuga koheselt lõpetada, vaid veidihaaval vähendada. Lindude toitmise võib täielikult lõpetada alles aprillikuus, kui lumi on kadunud ning meie väikesed sõbrad saavad juba ise endale eluks vajaliku hankimisega hakkama.
Mida lindude toidulauale panna ning mis tuleks menüüst välistada?
Lindudele tuleks majja panna toidusegu, millesse ei ole segatud maisihelbeid, sest enamus sellest loobitakse maha ning kevadel on väga palju tööd ülejäägi koristamisega. Sobilikud on toidusegud, mis on valmistatud erinevatest seemnetest (päevalilleseemned, kõrvitsaseemned), rasvast, kaerast.
Samuti tuleks hoiduda lindude toitmisel saiast. Linnud ei suuda seedida laktoosi sisaldavaid tooteid, mistõttu võib sai neile lausa eluohtlik olla. Näiteks sobib hästi linnutoiduks Balsnacki linnutoidusegu, kus kõik komponendid on heaks kiidetud pisikeste suleliste endi poolt. Balsnacki linnutoidusegu sisaldab päevalilleseemneid, kaera ja arahhisi. Balsnack pakub lindudele ka spetsiaalseid rasvapalle, mis koosnevad põhiliselt nisujahust, loomsest rasvast ja päevalilleseemnetest.
Mida linnumaja ehitamisel silmas pidada?
Lindude toitmiseks peaks kasutama spetsiaalset toidulauda või -maja. Osad inimesed raputavad linnutoitu aknalauale, et näha linnukesi lähemalt. See võib esmapilgul näha vinge välja, aga see on lindudele päris ohtlik – linnud kipuvad tähelepanematusest lendama vastu aknaklaasi ning end seeläbi vigastama. Samuti on selle miinuseks lindude väljaheited, mis kipuvad neist aknalauale maha jääma. Kui seda regulaarselt ei koristata, võib see samuti lindude enda tervise ohtu seada.
Linnutoit peaks olema söögimajast lihtsasti kättesaadav. Kui teha majale aga liiga suur avavus, siis tulevad toiduala rüüstama ka kutsumata külalised – oravad, tuvid, harakad, hiired ja muud kontvõõrad. Kui pisikeste sõprade vaenlaseks on majapidamises olev kass, siis võib kassile kaela riputada kellukese. Nii kuulevad linnud alati lähenevat ohtu saabumas.
Millest ja kuidas linnumaja ehitada?
Kui soovite endale uusi väikeseid sõpru, siis soovitame teil ehitada algusest peale päris enda linnutoidumaja. Linnutoidumaja saab valmis ehitada lihtsatest esemestest, mis on igas majapidamises olemas. Toome teile siin ka mõned lihtsamad linnutoidumaja ehitusjuhised.
Kõige lihtsam on ehitada linnutoidumaja vanast piima- või mahlapakist. Paki sisse tuleks lõigata suur auk, kuhu sisse paneme hiljem toidu. Veidi august allapoole oleks vaja teha pisike auk, millesse hiljem paneme väikese puupulga, et sõbrakesed saaksid seal peal istuda ja nautida meie poolt pakutavat menüüd.
Toidumaja võib värvida endale meeldivat värvi ning kaunistada erinevate puuokste või lehekestega. Kindlasti ei tohiks ava ette panna lehti, mis varjaksid selle ära. Vastasel juhul ei julge linnud Teie linnumajja sööma tulla.
Kui kodus ei leidu tühja piima- või mahlapakki, siis võib linnutoidumaja ehitada ka vanast tühjast plastikpudelist. Selle ehitamiseks läheb vaja ainult kahte puulusikat, tühja pudelit, nööri ning rõngast, mille otsas on kruvi. Kruviga rõngas tuleb keerata pudelikorgi sisse, millest omakorda tõmmata nöör, et linnutoidumaja saaks rippuma panna. Pudeli sisse tuleb lõigata kaks väikest ja kaks veidi suuremat auku. Augud peavad olema teineteise suhtes vastakuti aga veidi suurem auk peaks olema paar cm allpool. Aukudest tuleks läbi panna puulusikad, nii et kulbi kumerus oleks allapoole. Sinna koguneb pudelist linnutoit, mida linnud saavad süüa.
Veidi keerulisem, kuid pikemas plaanis püsivam linnumaja, on tehtud puidust või vineerist. Selle ehitamiseks oleks veidi vaja abi ka puutööõpetajalt, sest töö eeldab veidi saagimist ja haamriga toksimist.
Puuklotside mõõdud on:
A=200×50 mm
B=150×100 mm
C= 300×150 mm
D=50×150 mm
E=150×200 mm
C klotsi ülemisse äärde oleks vaja puurida auk, et linnutoidumaja saaks kenasti pärast puutüve külge kinnitada.
Toidumaja paigutamisel on vaja meeles pidada, et ligipääsetavus sellele oleks hea – nii lindude kui ka enda vaatenurgast. Kui toidumaja asub kõrgel puu otsas, siis on toidu lisamine päris tülikas. Toidumaja lähedal võiks olla mõni põõsas või puu, kuhu linnud saaksid hädaohu korral varjuda.
Mis muud kui linnumaja meisterdama ja väikestele sulelistele head isu soovima!