Õendusjuht: enneaegne beebi tahab korralikke riideid, mitte nukurõivast!

Igal aastal sünnib Euroopas ligikaudu 10% lastest enneaegsena, Eestis 5,5% lastest. Kui perre sünnib enneaegne beebi, teeb see nii mõnegi lapsevanema murelikuks – kas tõesti tuleb talle riideid ostma minna hoopis mänguasjapoest, sest beebirõivaste osakonnas lihtsalt nõnda pisikestele ilmakodanikele spetsiaalseid riideid ei leia?

Imiku ihu on teadupärast eriti õrn ja loomulikult on tal tarvis ka spetsiaalseid riideid. Lasteriiete kaubamärk Lorita on just enneaegsete beebide vanemate peale mõeldes toonus turule mütsid, sipukad, püksid ja pluusid, mille suurused algavad juba 38-st.

Meie piltidel poseerib 4-kuune õigeaegselt sündinud beebi, kelle kõrval paistavad Loreta spetsiaalsed enneaegsetele beebidele mõeldud riided ikka väga tillukesed. Ja nii nad olema peavadki. Suuremad riided kaotavad enneagse beebi seljas lihtsalt oma funktsionaalsuse.

Ida-Tallinna Keskhaigla vastsündinute osakonna õendusjuht Angeelika Plaaser rõhutas Eestilapsed.ee-le, et kuna enneaegse vastsündinu termoregulatsioon ei ole välja kujunenud, on ta väliskeskkonnast väga sõltuv.

Kui enneaegne laps viibib kuvöösist väljas, vajab ta rohkem riideid, et saada ja säilitada soojust. Üldine riietus on mitmekihiline – pikkade käistega puuvillane hõlmikbody, puuvillased siputuspüksid, mille peale sobivad suurepäraselt sooja hoidma peenvillasest (meriinovillast) vest või kampsunike ja püksid ning pähe pehmest villast mütsike, kuna suur osa soojust saadakse ja ka kaotatakse pea kaudu. Kui vaadata vastsündinut, siis on iseloomulik, et pea moodustab kogu vastsündinu pikkusest suure osa. Kätte tuleks panna kindakesed ja jalga sokid, mis samuti on soovituslikult peenvillast.

Plaaseri sõnul on nukkude riided valmistatud teistel põhimõtetel, kui enneaegsete beebide riided. “Neid valmistatakse erinevast, tihti vastsündinule mittesobivast materjalist, keeruliste lõigete, rohkete õmbluste ja kaunistustega, nagu nööbid, pitsid-satsid, paelakesed. Nukuriiete tegumood võib olla varieeruv, kuid eelkõige on need ilusad riided, mitte praktilised,” lisas õendusjuht.

Lorita spetsiaalselt enneaegsetele beebidele mõeldud riideid saab soetada Tallinnas Mustika keskuses asuvast BabyCity poest.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here