Õuemängud toovad lapsed värske õhu kätte!

Tänapäeval lapsi õue mängima saada ei olegi nii lihtne ülesanne. Isegi maale vanaema juurde ei minda enne, kui pole teada, kas seal 4G internet ikka levib. Need ajad on möödas, kus lapsele sai öelda, et mine õue mängima. Õu ja väljas mängimine tuleb teha laste jaoks huvitavaks tegevuseks, sest naljalt enam onni ehitama nad ei hakka ega puupulkadest sõdureid voolima. Mida siis teha? Vanemate ja laste jaoks on välja mõeldud erinevad õuemängud, mida on võimalik mängida nii üksi kui ka mitmekesi.

Õuemängud andis meile testimiseks ouemangud.ee. Nende e-poest leiab laias valikus õuemänge, mis arendavad osavust, täpsust ja mõtlemist. Lisaks on võimalik mänge osta erinevatest müügikohtadest üle Eesti nagu Rahva Raamatust, Apollost, Selveritest, Prismadest ning ka Tallinna ja Tartu Kaubamajast.

Selleks, et paremini õues mängimise võimalusi tutvustada, kutsusime appi ka kaks väikest eksperti. Testimisel olid meile nõu ja jõuga abiks 6-aastane Piia ja 7-aastane Tambet, kes lahkelt jagasid ka enda arvamust ning tähelepanekuid.

Lõbus täpsuslaskmismäng

Poisid jäävad poisteks. Sõjamängud ning politsei ja päti mängimine ei lähe kunagi moest. Esimeseks mänguks, mida testisime, on laskmismäng, mille eesmärk on kummipaeltega võimalikult täpselt märki lasta. Komplektis on märklaud, puidust püstol ja 12 kummipaela. Punkte saadakse vastava väärtusega klotsile pihta saades. Mängida võib näiteks teatud punktisummani nagu tehakse noolemängus. Võitja on see, kes esimesena näiteks 200 punkti kirja saab.

Lastele väga meeldis selline mäng, sest see tekitab hasarti ning ei puudu ka korralik võistlusmoment. Seda mängu saab vabalt mängida nii üksi kui ka mitmekesi. Kummipaelad on ohutud ning ei lenda ka liiga suure kiirusega. Näiteks, kui toas mängida, siis kummipael pole nii raske, et mõne väärtusliku vaasi riiulilt maha lennutaks. Lapsed hakkasid mängust ise leiutama ka erinevaid versioone, näiteks silmad kinni laskmine. Usume, et sellist mängu oleks isegi täiskasvanutel seltskonnaga lõbus mängida.

Rõngaheide on alati moes

Rõngaheide on tore viskemäng, mille eesmärgiks on visata võimalikult täpselt kõik rõngad erinevate punktidega postide otsa. Postid on tähistatud numbritega ühest kuni kolmeni. See on väga hea mäng, mida mängida terve perega. Väiksematele lastele on natuke rohkem alguses seletamist, et miks on nii, et viskasid kaks rõngast posti otsa ja see oli väärt kahte punkti, samas kui teine laps viskas ainult ühe, aga sai kolm. Kuid see on ainult mängu alguses. Hiljem said juba lapsed väga hästi aru, millist posti tuleb rohkem sihtida. Meie mäng kujunes välja nii, et lõpuks jäid kauemaks mängima just täiskasvanud. Tekkis väikest viisi turniiri mõõtu võistlus, kus ei puudunud ka juba paberileht, kus iga vooru võitja tulemused kirjas.

Veelill paneb lapsed rõõmust rõkkama

Veelill on mäng, mille jaoks on vaja ka kastmisvoolikut ning seda mängu võiks ideaalis mängida siis, kui ilm on soe, sest külma ilmaga märjaks saada pole lõbus. Kui veelill ühendatud, siis lill hakkab erinevates suundades veejugasid laiali pilduma. Kuidas see siis mäng on? Mängu eesmärk on lillest võimalikult lähedalt mööduda nii, et veejugadega pihta ei saa. Selline mäng meeldib kindlasti väiksematele lastele, sest kui vanemad inimesed selle ümber keksivad, siis võib kogu tegevus päris koomiline välja näha. Lastele igatahes veelill väga meeldis ning kilked ja vali rõõmukisa olid garanteeritud.

Tuulelohe tuult ei pelga

Eesti suved on tuulised. Sügised, kevaded ja talved ka. Kuid tugevas tuules ei tohiks näha vaenlast, vaid see on hea võimalus tuulelohet lennutada. Tuulelohe lennutamine on tegevus, millest võib välja kujuneda hobi terveks eluks. Kõige parem on algust teha tuulelohega, mille lennutamine poleks alguses liigselt keeruline. Liblikakujulist lohet on kerge ning lihtne lennutada, vaja on ainult sobiva tugevusega tuult ning vähest harjutamist. Piia oli lohega väga rahul ning kandis seda ka hiljem niisama kaasas, sest tuulelohe oli tema meelest väga ilus.

Suur tikumäng arendab mõtlemist

Kes ütles, et tikkudega ei tohi mängida? Selliste tikkudega lausa soovitatakse mängida. Lisaks arendavad sellised õuemängud ka mõtlemist. Mäng koosneb suurtest tikkudest ja kaartidest, kus erinevad mõistatused peal. Iga kaart annab juhtnöörid, kuidas mängu alustada ja mida võitmiseks tegema peab. Seda saab ka väga edukalt üksinda mängida. Ülesanded on erinevate raskustega ning panevad kukalt kratsima ka täiskasvanud mängijad. Tikumängu võib väga edukalt ka toas mängida. Lastele soovitatakse tikumängu alates 8. eluaastast.

Anna õuemängudele võimalus

Piia ja Tambeti lemmikuteks olid õuemängud, mis nõudsid täpsust ja osavust ehk siis laskmismäng ja rõngaheide. Asjade loopimine ja viskamine tekitasid kõige rohkem just lastes elevust. Samas tuleb tõdeda, et paljud õuemängud olid kaasahaaravad ka täiskasvanutele. Piia sõnul olid kõik mängud ägedad. Talle meeldis väga ka liblikakujuline tuulelohe. Tambet, olles küll kõigest 7-aastane, sai hakkama ka Tikumänguga, mida soovitatakse 8-aastastele. Õuemängud on toredad ja lõbusad tegevused ning nende suureks plussiks on, et lapsed viibivad värskes õhus ning veedavad lõbusalt aega, samal ajal arendades nutti ja osavust.

NB! Kui sisestad Õuemängude veebipoes koodi Lapsed20, siis saad tellimuselt soodustust 20%! Pakkumine kehtib 31. juulini.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here