Päikesepõletus ja hapukoor kokku ei käi!

Päikesepõletus võib väga kavalalt lapsele ligi hiilida, eriti pärast pikka päeva õues olemist. Päikese käes olles ei pruugi põletuse märke esialgu nähagi, ent juba õhtul võib muutuda lapse nahk valulikuks ja kuumaks. Kuidas päikesepõletust siiski ära tunda ning kuidas seda leevendada?

Päikesepõletuse korral tunneb laps end haiglaselt. Nahk muutub valusaks ja kuumetab ning mõnel lapsel võivad tekkida ka külmavärinad. Kuna päike on nahka kuivatanud, muutub see ajapikku ka sügelevaks ja kiskuvaks. Tavaliselt hakkab põletada saanud nahk nädala jooksul maha kooruma. Sellisel juhul ära lase lapsel aga nahka maha kratsida või koorida, sest päikesepõletuse all olev nahk on vastuvõtlik infektsioonile.

Kui laps saab päikesepõletuse, siis leevenda seda järgmiste nippidega:

  • Tee lapsele jaheda (kuid mitte külma) veega vanni või aseta põlenud nahale märk rätik, mis aitab leevendada valu ja kuumetust.
  • Las laps tarbib piisavalt vedelikku. Kõige parem on selleks puhas kraanivesi.
  • Ebamugavustunde leevendamiseks määri nahale puhast Aloe Vera geeli, mis on saadaval pea igas apteegis. See niisutab ja pehmendab nahka ning soodustab nahkkoe taastumist.
  • Kui valu on väga tugev, anna lapsele põletikuvastast ravimit. Selleks sobib näiteks ibuprofeen, mis leevendab nii valu kui ka sügelust. Aspiriini aga lastele anda ei tohiks!
  • Tugevale põletusele võib valu leevendamiseks määrida ka õhukese kihina 1%-list hüdrokortisooni. Alla 2-aastaste laste puhul võib seda kasutada ainult arsti ettekirjutusel.

Kindlasti tuleks vältida:

  • Vaseliinipõhiseid tooteid ja beebiõli, sest need ei lase nahal n-ö hingata.
  • Hapukoort! Eestlastel on kombeks määrida põlenud nahale ka hapukoort, ent kindlasti ära seda tee. Hapukoor ei lase samuti nahal hingata.

Kui päikesepõletus on väga tõsine, lapsel tõuseb palavik ning nahale tekivad ka villid, siis võta ühendust oma lastearstiga. Seniks ära luba lapsel ville kratsida, pigistada ega katki teha, sest need võivad muutuda põletikulisemaks ning nahale võivad jääda armid. Hoia oma last päikese eest seni, kuni põletus on paranenud. Iga uus doos päikest teeb põletust aina hullemaks ning tugevdab valu.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here