Taaskasutuse hitt käsitöös – ise tehtud paber

Ise tehtud paber

Ma ei tea, kuidas teiega need lood on, aga minul kipub ikka päris suures koguses kogunema erinevat paberit, millega suurt midagi peale pole hakata – vanad ajalehed, kasutud dokumendid, kasutusjuhendid ja kõik muu säärane leiab enamjaolt lihtsalt tee prügikasti. Kõige selle jaoks on tegelikult (tulevasi pühasid arvesse võttes) palju mõistlikum ja põnevam lahendus – ise tehtud paber.

Pane kõik vajalik valmis

Mida selleks kõigeks tarvis läheb, on vanapaber (ajalehed jms), tainarull, kauss, ämber, vanad riidelapid ning raamile kinnitatud sääsevõrk, mille saad ise puitliistudest ja sääsevõrgust kokku klammerdada. Lisaks võiks käepärast olla akrüülvärvid, seda juhuks, kui soovid oma paberile värvi anda, sädelevad litrid ning isegi kuivanud lehed ja õied, mille saad paberile põnevama tekstuuri andmiseks paberimassi segada.

Valmista ette paber ning raam

Tükelda ämbrisse – kõige lihtsam on need lihtsalt tükkideks rebida. Suurus väga oluline pole, tükid võiksid siiski jääda ühe-kahe sõrme laiused ning sõrme pikkused. Kui vanapaber on ämbrisse valmis tükeldatud, siis kalla sinna piisavalt vett peale, et kõik tükid oleksid vee all. Ämbritäis ligupaberit tuleb nüüd ööseks seisma jätta. Tükid imavad öö jooksul vee endasse ning sedasi saad neid järgmisel päeval vaevata töödelda.

Sääsevõrguga raami ehitamiseks on sul vaja puitliiste vastavalt sellele, mis kuju ja mõõtudega paberit soovid, sääsevõrku ning klammerdajat või haamrit ja naelu. Löö puitliistud omavahel raamiks kokku ning kinnita sellele sääsevõrk ja oledki valmis alustama.

Sega valmis paberimass ja hakka pihta!

Nüüd on aeg oma ise tehtud paber valmis segada. Öö jooksul ämbris oma aega oodanud läbi vettinud paber tuleb ühtseks massiks kokku segada ning selle jaoks kõlbab hästi igasugune käsimikser. Mida paksema massi segad, seda paksem saab olema ka sinu ise tehtud paber – vajadusel lisa segule vett juurde, aga ole ettevaatlik, kuna liiale minnes on raske segu kuivemaks teha.

Kalla paberimass ämbrist kaussi, soovitan kallata nii palju, et saaksid katta oma sääsevõrguga kaetud raami ja lisa sinna soovi korral akrüülvärvi või tekstuuri andmiseks litreid, nöörijuppe või kuivanud lehtede ja õite puru. Mikserda segu veelkord läbi ning kalla see raamile.

Kata paberimass riidelapiga – nii et kogu raami ulatus oleks kaetud ning pööra raam koos riidega ettevaatlikult ümber laua peale – nüüd saad raami ära võtta ja paberimass peaks olema ilusasti riidelapi peal laual. Rulli paberimassi tainarulliga ühtlasemaks ning kata see näiteks vana ajalehega ja jäta kogu asi ööks kuivama.

Kaardid, kingitused või põnev käsitöö

Ise tehtud paber on heaks materjaliks, millest teha saabuvate jõulude puhul lähedastele väga vahvaid jõulukaarte või miks mitte ka jõulukaunistusi, et ehtida oma elamine ja tuppa toodud kuusk. Võimalus on seda kasutada ka teiste käsitööprojektide käigus või lihtsalt pinnaks, millele saad ise või pere väiksemad oma kunstioskusi praktiseerida. Mis kõige tähtsam – paber jõuab uuesti kasutusse ning seda läbi põneva ja loova väljundi. Vahva projekt suurtele ja väikestele – käed käiku!

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here